داستان ورود به دنیای کودکان دو زبانه دکتر امینی

سالها قبل فکر میکردم بر خلاف استعداد خیلی خوب ریاضی ام, احتمالا استعدادی در زبان ندارم. چرا اینقدر گرفتن نمره آیلتس و تافل سخت است و طاقت فرسا. وای از روزی که باید با کسی مکالمه انگلیسی میداشتم…در واقع نمرات درس زبان ابدا گویای توانایی نداشته من در این حوزه نبودند. شروع به رفتن کلاسهای زبان کردم. اما ذهنیت من اجازه پیشرفت مطلوب به من نمیداد. نگاهی به افرادی انداختم که در سن خیلی کم والدینشان درصدد رفع این معزل برآمده بودند. قطعا آن والدین هم تجربه تلخ من را داشتند. مدتی گذشت و انتظار داشتم نتایج متفاوتی از این افراد ببینم, مغرضانه قضاوت نمیکنم. در میان آنها افرادی بودند که با ادامه دادن کلاسها و آموزش زبان تا دانشگاه و بعد آن, الان مشغول تدریس زبان هستند و در این حوزه موفق بودند. اما اکثریت غریب به اتفاق این افراد بعد از مدتی به دلایلی مثل تداخل با دروس مدرسه و دانشگاه, خستگی و آموزشی شدن یادگیری زبان مثل همه دروس دیگر با دلزدگی رهایش کردند.

اطراف ما چند نفر وجود دارند که صرفا از آموزش مستقیم زبان به مهارت های زبان دوم خود دست یافته باشند؟

 

 

داستان ورود من به دنیای کودکان دو زبانه دکتر امینی از اینجا شروع شد, که با داشتن این تاریخچه ذهنی, صاحب کودکی شدم و میدانستم که هرگز کودکی اش را فدای آموزش و کلاسهای ملالت بار و استرس آور نمیکنم. از طریق یکی از دوستانم زمانی که مهراد پسرم, فقط 5 ماه داشت با دکتر امینی آشنا شدم. پذیرشش وقتی این جمله را شنیدم ” کودکتان دو یا چند زبانه میشود فقط با تماشای کارتون” سخت و شاید خنده دار بود. اما بجای رها کردن شروع به تحقیق کردم. ماه ها پیج اینستاگرام دکتر امینی , dozabaneh, را دنبال میکردم. هر روز مطالب سایت و فایل های تصویری  و صوتی دکتر را میدیدم و میشنیدم. کم کم داشت باورم میشد که واقعیت دارد. دکتر شروع به گذاشتن ویدیوهای کوتاهی از کودکان در معرض این روش کرد. و من مشتاقانه تماشا میکردم. با پدر و مادرهای این کودکان که زیر ویدیوها تگ میشدند ارتباط برقرار میکردم و بی اندازه شیفته لهجه نیتیو و صحیح این کودکان شدم. بعد از 11 ماه جستجو در روش دکتر امینی و سایر روشهای موجود, فایلهای صوتی این مجموعه را برای پسرم تهیه کردم. هنوز در مورد تماشای کارتون قبل از دو سال با خودم به اطمینان قلبی نرسیده بودم تا اینکه باخواندن مقالات, مشورت با چشم پزشک, شنیدن صحبتهای دکتر امینی از 22 ماهگی کارتونهای مناسب سنش را برایش تهیه کردم و مهراد را رسما وارد دنیای دو زبانه ها کردم.

ازین بابت بسیار خوشحالم. تاثیر فضای مثبت این کارتونها بر خلق و خو, آداب اجتماعی, الگو پذیری تربیتی, تمرکز و …آنقدر زیاد است که شاید گاهی یادگرفتن زبان دوم را در این بین فراموش میکنم. یقین دارم روزی مهراد و دوستان مهراد که والدینشان با این آگاهی وارد این فرایند شدند, وقتی تسلط بدون هیچ زحمت خود بر زبانی جز زبان مادری را ببینید و از مزایا و مواهب آن بهره مند شوند, متوجه زحمات و پیگیری های این روزهای ما خواهند شد. و چه چیزی برای ما والدین لذت بخش تز از دیدن لذت و موفقیت فرزندانمان است…

دلم میخواهد در این فرصت از دکتر امینی که به نظرم به حق شایسته نام ” پدر کودکان دو زبانه ایرانی” هستند سپاسگزاری شایسته منش و تدبیرشان داشته باشم. حق یارتان.